Tomografia komputerowa

PODARUJ SOBIE PIĘKNY UŚMIECH

Tomografia komputerowa w Krakowie w NonStopDent

Tomografia komputerowa w naszym gabinecie wykonywana jest za pomocą zaawansowanego technologicznie cyfrowego tomografu komputerowego. Najnowocześniejszy sprzęt gwarantuje minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego – o 75-90% mniejszą w stosunku do tradycyjnych urządzeń tomografii spiralnej. Bezpieczeństwo naszych pacjentów jest priorytetem, co wpływa na długoletnie i doskonałe wyniki leczenia.

Badanie to wykonywane jest w:

  • Implantologii – umożliwia precyzyjne planowanie zabiegu, ocenę ilości kości i położenia kluczowych struktur takich jak: nerw zębodołowy, czy dno zatoki szczękowej. Pozwala na skrócenie czasu zabiegu i zmniejszenie dolegliwości.
  • Chirurgii – pozwala na ocenę lokalizację zębów zatrzymanych, struktur anatomicznych, czy zidentyfikowanie zmian chorobowych.
  • Endodoncji – pomaga w odszukiwaniu dodatkowych kanałów, perforacji, czy złamanych narzędzi.
  • Periodontologii – w leczeniu chorób przyzębia lokalizuje uszkodzenia kości i pomaga planować zabiegi regeneracyjne.
  • Ortodoncji – ułatwia wykrywanie stanów zapalnych oraz wad zgryzu, pozwala na precyzyjne planowanie leczenia oraz kontrole jego przebiegu.

Wykonujemy badania TOMOGRAFICZNE 3D, w nastepujących polach obrazowania:

5×5 – badanie tomograficzne okolicy danego zęba
10×5 – badanie tomograficze żuchwy/ szczęki
8×8 – badanie tomograficzne obrazujące oba łuki zębowe lub pojedynczy staw skroniowo – żuchwowy
10×10 – badanie tomograficzne szczęki, żuchwy i zatok
W celu ułatwienia komunikacji między lekarzami, a pacjentami system umożliwia proste udostępnianie badań na płytach CD-R

Uwaga!

Wymagane jest skierowanie od lekarza, na której określono co należy badać i w jakim celu.
W naszym centrum wykonujemy również zdjęcia pantomograficzne 2D, a fotele dentystyczne wyposażone są w aparaty rtg wykonujące zdjęcia pojedynczych zębów.

W celu ustalenia właściwego procesu leczenia i postawienia właściwej diagnozy niezbędne są zlecane przez lekarza badania radiologiczne lub tomograficzne.

 

 

INFORMACJA O WPŁYWIE DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ PRZEZ JEDNOSTKĘ ORGANIZACYJNĄ NA ZDROWIE LUDZI I NA ŚRODOWISKO
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz.U. 2021 poz. 1941/ zgodnie z art. 32c pkt.2

1. Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące w celach diagnostyki medycznej stomatologicznej. Zainstalowane na terenie jednostki aparaty RTG posiadają wymagane prawem zezwolenia:
- Uruchomienie pracowni, w których stosowane są źródła promieniowania jonizującego
- Stosowanie aparatów RTG do celów diagnostyki medycznej, z wykorzystaniem promieniowania jonizującego
2. Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dawkomierza indywidualnego. Odczytywanie dawek prowadzi akredytowane Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej w Krakowie na podstawie kwartalnych rozliczeń. Ewidencje i nadzór z odczytów prowadzi w pracowni Inspektor Ochrony Radiologicznej. Wyniki z pomiarów dozymetrycznych nie przekraczają rocznego ustalonego limitu 1 mSv.
3. Pomiary osłon stałych. Pracownia rentgenowska została wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Ekspozycja medyczna wykonywana jest w sterowni, wszystkie drzwi gabinetu rentgenowskiego w tym czasie są zamknięte. Szczegółowe informacje, rozmieszczenie, szkic pracowni zawiera zatwierdzony przez MPWIS w Krakowie projekt osłon stałych.
4. Pomiary dozymetryczne osłon stałych wykonanych w pracowni rentgenowskiej, wskazują na właściwe zabezpieczenie ścian, stropów, okien i drzwi gabinetów przed przenikaniem promieniowania jonizującego. Ekspozycja na promieniowanie jonizujące osób zawodowo narażonych oraz pacjentów jest zgodna z przepisami o dawkach granicznych i z poziomami referencyjnymi określonymi w przepisach:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. 2006 r., Nr 180, poz. 1325).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (t. jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 884)
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego/Dz.U z 2005 poz.168/- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
- pracownicy: 20mSv/rok;
- ogół ludności : 1mSv/rok.